Покинуті тварини: чому французи є "європейськими чемпіонами" у цій справі

І притулки тварин по всій країні - яскраве підтвердження цієї сумної традиції.

Покинуті тварини: чому французи є "європейськими чемпіонами" у цій справі

Після тижнів карантину, французи як ніколи прагнуть вирватися із задушливих міст на природу. Хоча б на вихідні.

Але напружений трафік на дорогах також нагадує про одну жахливу щорічну проблему, що трапляється влітку.

Французи зажили "слави" рекордсменів з покидання домашніх тварин, які стають надто обтяжливими для подорожей в сезон літніх відпусток.

І притулки тварин по всій країні - яскраве підтвердження цієї сумної традиції.

Бетті Люезо та її мати Жозетт тримають притулок для тварин поблизу Тулузи вже понад 20 років. Тут є кролики, свиня та навіть козел. І всі вони мають свої історію про те, як стали небажаними і покинутими.

"Власники рідко мають сміливість з'явитися тут самі зі своїми небажаними компаньйонами, - розповідає Бетті. - Натомість вони або телефонують і кажуть, де вони залишили тварин, або просто залишають їх у коробках поруч із притулком під прикриттям темряви".

В найдальшому кутку клітки скрутився мовчазний і боязкий білий кіт. Хазяїн Пом-пона віддав його після 15 років спільного життя тчерез те, що його новій дівчині не подобаються коти.

А в кішки Міши вивихнута лапа після того, як вона стрибнула з балкона. Її господар не схотів платити ветеринару, так вона й опинилася в притулку.

Тут так само багато собак. Серед них і Пепіто - п'ятирічний мініатюрний пінчер, господарі якого прив'язали його до ліхтаря і зателефонували до притулку.

Betty Loizeau and her mother Josette


Бетті Люезо та її мати Жозетт тримають притулок для тварин поблизу Тулузи вже понад 20 років

"Вони зазвичай виправдовуються тим, що їдуть у відпустку, в них народилася дитина, вони переїздять у новий будинок або в нового партнера алергія на тварин", - розповідає Бетті.

Вона каже, що ці люди - з абсолютно різних соціальних прошарків, але тварин, із якими погано поводяться, більше у бідніших власників та ромів, які мандрують.

Dogs at shelter near Toulouse

Сумна статистика

Зважаючи на те, що понад половина французьких родин мають щонайменше одного домашнього улюбленця, можна було б припустити, що ця нація любить тварин.

І все ж, від 100 до 200 тисяч тварин покидать щороку у Франції. І 60% таких випадків припадає на літо.

Для порівняння: у Британії ця цифра становить близько 16 тисяч.

Захисники тварин проводять активні і гучні кампанії. Цього літа, наприклад, під We are the Champions від Queen, вони розповідають, що "французи є чемпіонами Європи" за кількістю покинутих тварин.

Але чи спрацьовує це? Виглядає, що ні.

То чому ж тварин і надалі залишають, і що це говорить про самих французів?

"Домашні тварини дедалі більше стають імпульсивною покупкою", - каже Марина Шайо, ветеринар із Бордо, яка вивчала соціальні відносини між французами та їхніми домашніми тваринами. Вона має кілька пояснень сумного феномена.

"Певна порода котів чи собак стає модною, і їх купують, як нову модель смартфону. Але, звісно, коли за пару років смартфон застаріває, його викидають або міняють на новішу модель. А потім з'являється нова модна порода", - розповідає вона.

Ветеринар також згадує і те, що домашніх тварин часто дарують, тому так само часто і залишають:

"Часто батьки дарують своїм дітям собачку чи кішечку, але коли вони набридають і діти втрачають інтерес, тварини опиняються на вулиці".

Непередбачені витрати

Марина Шайо твердить, що в її клініці вже повно залишених цього літа тварин.

І називає ще одну причину:

"У Франції, де держава відіграє дуже потужну роль, люди звикли до того, що можуть отримати виписані лікарем препарати безкоштовно. І вони шоковані, коли доводиться платити за лікування тварини. Тому так багато хворих чи старих домашніх тварин опиняються на вулиці".

Image shows Marina Chaillaud with a cat
Копирайт изображенияMARINA CHAILLAUD
Марина Шийо вивчає відносини між домашніми тваринами та їх господарями

А влітку французи із здивуванням дізнаються, що у готелях треба доплачувати за свого пухнастого компаньйона або ж вони взагалі заборонені в тому чи іншому готелі. Саме тому досить часто можна побачити розгублених і наляканих собак поблизу заправок на автотрасах чи біля пляжних курортів.

Депутатка парламенту від Тулузи Корін Віньон, яка притулила кілька покинутих котів, є соавторкою законопроєкту, який передбачає, що купити домашню тварину стане складніше, і легше відстежити власників покинутих або покалічених тварин.

Проєкт закону також передбачає вищий мінімальний вік для власника домашньої тварини.

"Поводження із тваринами є дуже промовистим індикатором людської поведінки, каже пані Віньон. - Дослідження свідчать, що часто погане ставлення до тварин означає і насильство в родині".

Вона сподівається, що законопроєкт знайде підтримку в усіх фракціях і буде схвалений до кінця цього року.

Але хазяйка притулку для тварин Бетті Люезо не вважає, що новий закон аж так потрібен: "Ми й без того вже маємо досить суворі покарання за погане поводження з тваринами".

"Поліція допомагає мені кожного разу, як я йду в прокуратуру із доказами. Але там не зацікавлені, - жорстоке поводження з тваринами не пріоритет для них, і порушників рідко карають, - розповідає вона, і додає: Але я не здамся".

BBC TÜRKÇE